תפריט נגישות

מפרידים אריזות

הורים

 

איך מפרידים את זה? 

אורח החיים המודרני ותרבות הצריכה המתחזקת בעשורים האחרונים מובילים ליצירת הרים של פסולת.

מוצרים שאין לנו צורך בהם ושלל אריזות שנזרקות ללא טיפול תופסים מקום רב ומכלים משאבים, הן בתהליך הייצור שלהם שדורש הרבה אנרגיה והן במאמצים להיפטר מהם.

אדם בישראל מייצר בממוצע כשני ק"ג פסולת אריזות בכל יום. אם נכפיל את הנתון הזה במספר ימות השנה ובמספר התושבים במדינה, נמצא שהפסולת הזו מצטברת ומגיעה לממדים עצומים. 

מהלכי החקיקה שמסדירים את אופן הפינוי והטיפול בפסולת האריזות בארץ באים לתת מענה לבעיות הסביבתיות הקשות הללו.

מיון פסולת אריזות לבאלות - לפי סוג חומר

הפרדת הפסולת היא צעד חשוב בתחילתו של התהליך והיא דורשת מעורבות אקטיבית של התושבים. בנוסף לכך, 80% מהפסולת מועברת להטמנה. פסולת מוטמנת פולטת חומרים רעילים לאוויר ולאדמה. המשמעות היא שלא רק שרוב הפסולת שאנו מייצרים תופסת קרקע – משאב מוגבל בישראל בפרט ובכדור הארץ בכלל – אלא גם שהקרקע הזו נפגעת.

הפרדת הפסולת חיונית להפחתת הררי הפסולת שמועברים להטמנה, מכיוון שככל שנמיין ונפריד מרכיבי פסולת שונים, כך אפשר יהיה להעבירם למפעלי מחזור ייעודיים שיטפלו בהם באופן המתאים וייצרו מהם מוצרים חדשים או יפיקו באמצעותם אנרגיה.

בחלק גדול של הרשויות המקומיות ברחבי הארץ מוצבים פחים ייעודיים בצבעים שונים. כל אחד מהם מיועד לקלוט פסולת מסוג אחר, וזו מועברת אחר כך למפעל המחזור. הפחים הייעודיים הם: הפח הכתום שמיועד לפסולת אריזות, הפח הסגול שמיועד לפסולת אריזות זכוכית, הפח הכחול שמיועד לפסולת נייר ולפסולת אריזות קרטון דק (בחלק מהרשויות הפח הזה עשוי להיות ירוק), המחזורית שמיועדת למכלי פלסטיק עם פקק כמו למשל בקבוקי שתיה בגודל  1.5 ליטר ומעלה והפח הירוק המיועד לפסולת שאינה מיועדת לפחים האחרים ואינה מועברת למחזור. בחלק מהרשויות מוצבים גם פחים חומים שמיועדים לפסולת רטובה ופחים אפורים לפסולת אריזות מתכת.

 מה ייכנס לכל פח?


הפח הכתום
 – פסולת אריזות מכל הסוגים (מלבד זכוכית וקרטון), ריקות מתכולתן:

  • אריזות פלסטיק – אריזות פלסטיק של מוצרי מזון (למשל אריזות של מוצרי חלב או קופסאות של סלטים)
  • שקיות ניילון
  • אריזות קלקר
  • אריזות של מוצרי היגיינה (כמו שפופרות משחת שיניים או בקבוקי סבון נוזלי)
  • שקיות חלב
  • שקיות מזון (כמו אריזות אורז או עדשים, שקיות של חטיפים)
  • שקיות אריזה מפלסטיק ועוד
  • אריזות מתכת – קופסאות שימורים, מכלים של דאודורנטים ושל תרסיסים שונים, אריזות של תחליפי חלב   לתינוקות, אריזות של מוצרי טיפוח וכדומה
  • קרטוני משקה – קרטוני חלב ומיץ

על האריזות להיות ריקות משאריות מזון, כדי לא לפגוע בתהליך המחזור.


 המחזורית  - פסולת בקבוקי שתייה בגודל 1.5 ליטר ומעלה והפקקים שלהם (המדובר בבקבוקי שתייה משפחתיים שאין עליהם פיקדון), בקבוקי פלסטיק אחרים והפקקים שלהם.

 הפח הסגול  - פסולת אריזות זכוכית כגון בקבוקי שמן זית, בקבוקי בושם, צנצנות קפה, צנצנות ריבה או דבש, צנצנות של מחית לתינוקות.

 הפח הכחול  - פסולת אריזות קרטון ביתי, נייר לבן, מגזינים, ניירות עיתון, מחברות וקרטונים דקים וקטנים כמו קרטוני ביצים, גלילי נייר טואלט, קרטוני פיצה, אריזות של דגני בוקר ושל מוצרי מזון אחרים.

 הפח האפור  - פחים אלה מוצבים רק בחלק מהרשויות, בעיקר במועצות שבהן הפרדת הפסולת מתבצעת בפינות מחזור או במרכזי מחזור יישוביים ואין בהם פחים כתומים. הפח מיועד לפסולת אריזות מתכת כגון קופסאות של תחליפי חלב, קופסאות שימורים, מכלים של דאודורנטים או של תרסיסי טיהור אוויר וכדומה.

 הפח הירוק  - חיתולים, מגבונים לחים, צעצועים שבורים, אריזות שמכילות שאריות מזון, כל פסולת שאינה אריזות, כלים חד-פעמיים, ובעצם – כל מה שאינו מתאים ליתר הפחים.

סוגי פחים להפרדת הפסולת

 
תמיר בתקשורת
הפח הכתום בישראל
מספר פחים
1
5
6
1
9
6
מספר תושבים מפרידים
4
7
3
4
5
6
2
פסלת אריזות שנאספה בטונות
9
7
9
8
1
אינסטגרםיוטיובפייסבוק
צרו קשר
תנאי שימוש      כל הזכויות שמורות לחברת ת.מ.י.ר תאגיד מחזור יצרנים בישראל בע"מ (חל"צ)  © 2014
Website created by     כתיבה והפקת תכנים